Де і як ростуть горіхи кеш’ю?
Характеристика
Горіхи кеш’ю унікальні і єдині в світі, оскільки рости і визрівати вони вважають за краще зовні плодів. Вічнозелене дерево закінчує рости при висоті десять-дванадцять метрів. Крона безладна, гілки воліють рости широко. Дерево кеш’ю, чиєю батьківщиною вважається Бразилія, зараз значно розширило ареал проживання. Горіхи кеш’ю воліють рости в Індії, Західній і Південно-Східній Африці, в Азії, Ірані, в Азербайджані.
Зовні горіх кеш’ю виглядає так: широке вічнозелене дерево з розлогою кроною, висотою близько десяти метрів, його плід, схожий чи то на грушу, то чи на болгарський перець, то чи на сердечко, по суті це їстівна плодоніжка під назвою «яблуко кеш’ю», або «яблуко кажу» (жовто-рожевого кольору, волокниста і соковита про структурі, а за смаком нагадує хурму), а знизу хвостиком прилаштувати горішок, подвійна шкаралупа якого просто так не дасть добути ласощі.
Плід, чия шкаралупа між зовнішньою і внутрішньою оболонкою містить їдку смолу, що викликає опіки, треба зривати дуже обережно. Так що горішок непростий, але смачний і обґрунтовано дорогий. З плоду кеш’ю відразу ж після збору заготовляють джеми, напої та ін., Транспортуванню воно не підлягає через пухкої структури.
Горіхи кеш’ю витягають, після чого шкаралупа йде в справу: її широко використовують в автомобільній промисловості, суднобудуванні, медицині та ін., а плід кеш’ю вживається в їжу і служить дохідною статтею експорту. У продаж надходить тільки сам горішок, оскільки його шкаралупа повинна зніматися з дотриманням вимог безпеки через який виділяється токсичної речовини, самому цього робити не слід. Однак, як писалося вище, шкаралупа не пропадає дарма: подрібнена фракція є однією зі складових для виготовлення накладок до гальмівних колодок.
Народна медицина використовує горішок через масла, які шкаралупа виділяє при обробці. Самому цього робити не слід. Однак, як писалося вище, шкаралупа не пропадає дарма: подрібнена фракція є однією зі складових для виготовлення накладок до гальмівних колодок.
Склад і користь кеш’ю
Горіхи кеш’ю унікальні насамперед в силу збалансованості елементів, які входять до складу: значне місце займають білки (18,8%) і вуглеводи (29,7%), масло (до 44%), набагато менше жирів. Горіх кеш’ю містить вітаміни груп В (ніацин, пантоненовая кислота, тіамін), А, С (аскорбінову кислоту), мікроелементи – калій (660мг / 100г), цинк (6 мг / 100г), залізо (7мг / 100г), натрій (12 мг / 100г), кальцій (37мг / 100г), фосфор (593мг / 100г), магній (292мг / 100г), жирні ненасичені кислоти (Омега 3).
Горіх кеш’ю відноситься до низькокалорійних. Плід кеш’ю рекомендується для дієтичного харчування за умови дотримання у вживанні денної норми (30-40 г / добу). Горіхи кеш’ю сприяють зниженню зайвої ваги, якщо замінювати ними висококалорійну їжу і додавати в соуси, десерти, випічку та ін.
Застосування в кулінарії
Горіх кеш’ю дуже популярний в кухні народів Азії і Індії. В Європі і в нашій країні попит на нього теж все більше збільшується. Вживається плід кеш’ю як в сирому, так і в обжаренном вигляді (з сіллю, з медом), так само дуже смачний горіх карамелізований в цукрі, в якості легкої закуски до аперитиву, різним коктейлів, пива або вина. Горіх входить до складу багатьох смачних страв: м’ясних, фруктових салатів, десертів. Морозиво набуває вишуканий смак, якщо подрібнений горіх посипати зверху.
Наведемо деякі рецепти, де додається горіх кеш’ю:
Курка по-азійському готується швидко, виходить кисло-солодкою, дуже смачною.
Інгредієнти: півкіло курячого філе, крохмаль, соєвий соус (за три столові ложки), горіх кеш’ю (звичайна жменю близько 100г), п’ять зубчиків часнику, пучок зеленої цибулі, рисовий або яблучний оцет (дві столові ложки), середня цибулина, перець чорний, рослинне масло і сіль. Як готувати: філе, нарізане шматочками і обваляти в крохмалі, підсмажити в олії, попередньо розпеченому. Дістати, а в цьому ж маслі до золотистого стану обсмажити цибулю і часник. Додати м’ясо, оцет, випарити його близько хвилини. Влити соєвий соус і півсклянки води. Загасити одну-дві хвилини. Додати зелений шінкованной цибулю, горіх, посолити за смаком, все перемішати, як тільки закипить, вимкнути.
Горіхи кеш’ю з рисом подаються як самостійне блюдо, так і як гарнір. Інгредієнти: 150г рису, дві склянки води, середня цибулина, горіх кеш’ю (невелика жменя близько 50г), сіль за смаком, цибуля зелена, вершкове масло, перець чорний. Як готувати: промитий і обсушений рис додати до пасеровані до золотистого кольору цибулі і обсмажити близько однієї хвилини. Підлити воду, з хвилину дати покипіти, потім потомить хвилин двадцять на повільному вогні з закритою кришкою. Горіх кеш’ю порізати і обсмажити на сковороді без масла, додати вершкове масло, зелений нарізану цибулю, поперчити, посолити за смаком, перемішати з рисом.
Як росте кеш’ю у нас?
Горіх кеш’ю – тропічне дерево, тому в Україні в природних умовах рости не може. Однак любителі успішно вирощують горіхи кеш’ю в теплиці, де створюють умови, максимально наближені до тропічним: тепла температура, висока вологість і максимальне освітлення. Для початку замочують насіння кеш’ю, потім висаджують їх в легку, пухкий грунт. Через два-три тижні вже з’являється і починає рости паросток, і дерево набирає силу. Необхідно своєчасно формувати крону і прищипувати, оскільки дерево воліє рости широко і безладно. При правильному догляді дерево року через два дає перший плід і починає швидко рости.
Корисні властивості горіха
В результаті досліджень індійських і китайських вчених було виявлено, що при регулярному вживанні горіх кеш’ю:
- стабілізує кров’яний тиск;
- розширює судини;
- нормалізує цукровий баланс в крові;
- зміцнює стійкість до сезонного авітамінозу, підвищує імунітет;
- покращує стан волосся, які починають швидше рости, нігтів, зубів;
- збільшує здатність тканин до регенерації;
- підвищує здатність концентрувати увагу, зміцнює пам’ять;
- допомагає швидше відновлювати здоров’я після операцій, купірувати запальні процеси;
- відновлює роботу серця;
- нормалізує кислотність;
- зміцнює імунітет і підвищує загальний тонус;
- полегшує стан.
Поради щодо вибору
Якість кеш’ю легко оцінити візуально і за запахом. Якщо присутній дивний запах, темні плями, то краще не купувати горішки. За консистенцією горіх повинен бути хрустким і твердим, гладким на дотик, в формі коми. Якщо кеш’ю вологі, злипаються, засохлі або зморщені, маслянисті, блискучі, то такі плоди непридатні для вживання. Однак, наявність на поверхні незначного нальоту, схожого на борошно, не псує горіх. Горіх з порушеною цілісністю ядер має менший, ніж у цілого, термін придатності. Горіх повинен бути упакований в герметичну упаковку, бажано непрозору, так як горіх чутливий до сонячного світла, на якому псується набагато швидше.