Жанри фотографії: 42 напрямки фотозйомки
Давайте розглянемо, які існують жанри фотографії. Так чи їх багато насправді і що вони з себе представляють.
Фотографія з’явилася в 19 столітті, проте, з розвитком фототехніки, вона дуже швидко набрала популярність. В результаті, з’явилося багато всіляких жанрів, напрямків і типів фотозйомки, які ми постаралися зібрати в цій статті.
Що таке жанри фотографії
Жанр – це сукупність змістовних і формальних особливостей, які характеризують конкретний напрям у фотографії.
Фотографія в дослівному перекладі з грецького означає фото – світло, графия – писати. У підсумку виходить “писати” зображення за допомогою світла.
Перше в історії стійке зображення було отримано в 1822 році Жозефом Нісефор Ньєпс. Якщо порівнювати з історією людства, то це зовсім недавно.
Однак, за такий невеликий час існування фотозйомки, виникло дуже багато жанрів і напрямків. Їх ми і спробували зібрати в одному місці. Перерахувати всі напрямки так, було б не цікаво, тому ми зробили розбивку за категоріями.
Жанри комерційної фотографії
У цій категорії ми зібрали жанри, які дуже легко монетизуються, оскільки попит на ці фотографії величезний. Працюючи в кожній з цих ніш, можна добре заробляти і при цьому зовсім забути про класичну роботу за наймом.
Рекламна фотографія. Чисто комерційний жанр, що вимагає від фотографа хороших навичок і високий рівень професіоналізму.
Фешн фотографія – це, в першу чергу, фотозйомка одягу і модних брендів, які демонструють на собі фотомоделі.
Б’юті фотографія – портрети моделей крупним планом, з демонстрацією професійного макіяжу. Часом він може бути дуже химерним і творчим. Такі фотографії часто можна бачити на обкладинках глянцевих журналів.
Сімейна фотографія. Дуже популярний напрям в наш час. Такі фотосесії найчастіше проводять в студіях або на природі.
Дитяча фотосесія. Не менш популярний напрям серед батьків. Такі знімки дозволяють зберегти на пам’ять прекрасні моменти за участю своїх діток.
Весільна фотографія. Комерційний жанр, що вимагає від фотографа високого професіоналізму, швидкої реакції і хорошого художнього смаку.
Портрети – один з найпопулярніших і затребуваних жанрів фотозйомки.
Інтер’єрна фотозйомка. Чисто комерційний жанр, що вимагає від фотографа хорошу технічну підготовку.
Предметна фотозйомка. Комерційний жанр, який найчастіше затребуваний в рекламі.
Фуд фотозйомка або, кажучи нашою мовою, фотосесія їжі. Комерційний напрям, що вимагає хороших знань в умінні користуватися світлом. Такі фотографії роблять для реклами і меню ресторанів.
Умовно комерційна фотографія
У цю категорію ми зібрали жанри, в яких можна заробити, якщо влаштуватися працювати штатним фотографом в журнал або організувати свої курси по навчанню в цих напрямках фотозйомки. Продавати самостійно такі кадри буде складно, тому умовно комерційна категорія.
Репортаж – підвид фотожурналістики, що включає в себе розповідь за допомогою фотографій, про події, що відбуваються.
Документальний жанр випливає з репортажного, з тією лише різницею, що тут не існує обмеження за часом.
Фотозйомка диких тварин. У цьому жанрі найчастіше працюють фотографи, які знімають для журналів про природу. Вони постійно їздять в далекі подорожі і намагаються показати в своїх фотографіях всю красу дикої природи.
Підводна фотозйомка. Жанр, який з’явився відносно недавно, але дуже швидко завойовує популярність, як серед любителів, так і професіоналів.
Ню – фотосесія оголеного тіла із застосуванням художніх ефектів гри світла і тіні.
Будуар – жанр дуже близький до ню. У ньому не так все відверто і робиться акцент на нижній білизні і навколишнього лакшери обстановці.
Архітектурна фотозйомка. Жанр, в якому фотографують будинку, вулиці і красиву архітектуру.
Основні жанри некомерційної фотографії
До некомерційної фотографії можна віднести жанри, в яких виходять дуже красиві фотографії, але комерційний попит на них дуже низький. Тут цінується саме художня частина, історична або вони мають будь-яку іншу цінність (наприклад наукову).
Пейзажна фотографія – один найпоширеніших і доступних жанрів. Включає в себе фотозйомку природних ландшафтів.
Вулична фотографія – зйомка людей, тварин і всіляких об’єктів прямо на вулиці.
Міська фотографія випливає з вуличної, але всі події в кадрі відбуваються на тлі міської архітектури.
Чорно-біла світлина. Дуже популярний жанр серед любителів і цінителів згадати з чого починалася фотографія. Якщо бажаєте додати своїм фотографіям більш художній вигляд, обробіть їх в чорно-білому стилі.
Макро фотографія. Завдяки їй, ми можемо спостерігати мікро світи як під мікроскопом. Часом такі кадри дуже сильно дивують.
Мікрофотографія. Кадри, реально зроблені через мікроскоп. Буває двох видів: оптична і цифрова фотографія.
Тревел фотографія. При наявності фінансів, в наш час дуже легко подорожувати і робити при цьому багато цікавих знімків. Цей жанр дуже популярний зараз серед фотографів аматорів.
Нічна фотографія. Часом знімки нічного неба виходять дуже вражаючими. Цей напрямок популярно серед фотографів ентузіастів.
Астро фотографія. Дуже вузька ніша, поки що доступна тільки обсерваторіям, телескопам і ентузіастам з дуже дорогими телескопами.
Аерофотозйомка. Фотографії, зроблені з повітря за допомогою літальних апаратів або з літака.
Натюрморт. Це фотозйомка предметів, оформлених в композицію.
Фотополювання. Об’єктом фотозйомки в цьому жанрі є дикі тварини в їх природному середовищі існування.
Споттінг. Фотозйомка літальних апаратів з фіксацією номерів і відстеженням їх переміщення по різних аеродромах. Іншими словами, фотополювання за літаками. Існує також трейнспоттінг (стеження за поїздами), шіпспоттінг (стеження за кораблями), бёрдвотчінг (відстеження різних видів птахів).
Екзотичні жанри і напрямки
Рідкісні напрямки фотозйомки, але при цьому цікаві. Деякі з них вже майже “вимерли”, а деякі тільки зароджуються.
Мобілографія. Фотографії в ньому робляться за допомогою мікрокамер, вбудованих в техніку або в мобільні телефони. У цьому жанрі цінується не якість, а об’єкти, зображені на фото.
Ломографія. Ще одне незвичайне напрямок. Застосовується в плівковій фотографії. У ньому найголовніше – це фотографувати заради самого процесу. Якість знімків взагалі не оцінюється.
Посмертна фотографія. Була в моді в кінці 19 століття.
Люмінографія. Малювання світлом в темному просторі. Для цього використовують ліхтарик, а також будь-які інші типи джерел світла. Такі фотографії робляться на довгій витримці.
Пікторіальна фотографія. Цей жанр був популярний на початку 20 століття. Його особливістю було застосування спеціальних фільтрів, які робили фотографії схожими на живопис.
Пінхольна фотографія. Дуже екзотичний жанр. Фотографії робляться зі знятим об’єктивом. Тобто абсолютно без нього. Для цього на байонет надівається трубка з заглушкою діаметром до одного сантиметра. Знімки в результаті виходять дуже незвичайними.
Інші типи фотозйомки
Стаття була б неповною, без згадки деяких форматів. Жанрами їх назвати складно, оскільки вони ближче до форматів і способів фіксації зображень. Щоправда, не будемо стверджувати настільки однозначно.
Панорамна фотографія. Цей формат характеризується великими кутами перегляду по горизонталі. Як правило, це фотографії, які мінімум у два рази довше, ніж звичайний формат.
Пленерна фотографія. Все фотозйомки, зроблені на свіжому повітрі називають “на пленері”. Термін перейшов в фотографію з живопису.
Репродукція. Цим терміном називають розмноження зображень за допомогою фотозйомки.
Фоторобот. Складання портрета людини з частин (заготовок). Спочатку для цього застосовували фототехніку, яку потім змінили комп’ютерні фотографії.
HDR. Підвищення динамічного діапазону на фотознімках. Такі кадри виглядають як скріншоти з комп’ютерної симуляції, оскільки практично не мають затінених областей.
Середній формат. Цей термін застосовують до зйомки на фотоматеріали, крупніше ніж стандарний розмір фотоплівки, але менше ніж дев’ять на дванадцять сантиметрів. Він з’явився ще в кінці 19 століття, проте, в наші дні переживає новий виток популярності.
Висновок
Ми зібрали практично всі жанри фотографії. Можливо, щось пропустили. Жанрів і напрямків фотозйомки так багато, що випустити з уваги деякі з них дуже просто.